www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

NFC HIZLI BAKIS

Last update: 6/16/2014 6:49:00 PM

Yazan:Fatıh KABAKCI

Bu bölümde NFC teknolojisi araştırmalarında öğrencilerden ve araştırmacılardan en sık gelen sorular cevaplandırılmaya çalışılacaktır. Bu kısa cevaplar konunun daha da hızlı anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

NFC Nedir ?

NFC iki uygun cihaz arasında temassız bir şekilde bilgi paylaşımı ve bilgi alışverişi yapmak için, elektromanyetik radyo alanlarını kullanan bir teknolojidir. Genellikle iletişim mesafesi 4 ya da 5 cm dir.

NFC Nasıl Çalışır ?

NFC iletişimi sırasında, NFC uyumlu cihaz diğer kart okuyucuları ve akıllı posterlerde bulunan etiketler ile etkileşime geçen radyo frekans sinyalleri gönderir. Etiket tarafından alınan bu sinyal akım oluşturur ve iki uygun cihaz arasında iletişimi sağlar. Tipik olarak bir etiket pasif bir cihazdır ve yalnızca okuyuculara bilgi gönderir. Akıllı telefonlar gibi aktif cihaz ise hem bilgi alan hem bilgi gönderen cihazlardır.

NFC Cihazlarının Çalışma Modları Nelerdir ?

NFC cihazları okuma/yazma, P2P ve kart emülasyon modu olmak üzere 3 modda çalışır. Farklı çalışma modları ISO/IEC 18092, NFC IP-1 ve ISO/IEC 14443 temassız akıllı kart standartlarında bahsedilmektedir.
  • Okuma/Yazma modunda, NFC cihaz akıllı poster üzerinde yazma ve okuma yapabilir. Bu mod ISO/IEC 14443 ve FeliCa şemalarında açıklanmaktadır.
  • P2P modunda, iki NFC cihazı veri alışverişinde bulunabilir. Bu mod ISO/IEC 18092 standartlarında açıklanmaktadır.
  • • Kart Emülasyon modunda, NFC cihazları geleneksel temassız akıllı kartlar gibi harici bir okuyucu olarak davranır. Bu mod mobil ödeme ve biletleme sistemlerinde kullanılmaktadır.

NFC' nin Data Transfer Hızı Nedir ?

NFC data transfer hızı saniyede kilo bit hızlarında ölçülmüştür. NFC Standartları çeşitli data hızlarını desteklesede, mevcut data transfer hızları 106 kbps, 212 kbps ve 424 kbps' dir.

NFC Cihazı ile Etiketi Arasındaki Fark Nedir ?

Aktif olarak bilinen, bir NFC uyumlu cihaz okuma/yazma, P2P ve kart emülasyon modunda çalışırken, bir NFC etiketi yalnızca pasif modda çalışır. Yani okuyucu tarafından okunmak üzere içerisinde bilgi barındırır.

NFC' nin Kişisel Yararları Nelerdir ?

NFC bireyler arasında video, resim, bilgi paylaşımı, kurumlar ve kişiler arasında ödeme sistemleri açısında çeşitli yararları mevcuttur. Örneğin bir restorantta yemek yedikten sonra, kredi kartınızı, şifrelerinizi kullanmak zorunda kalmadan, mobil cüzdanınız ile kolay ve rahat bir ödeme yöntemini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da bir web adresi bulunduran bir etikete dokunarak web adresini arkadaşınızla hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz. Akıllı bir poster üzerinde bulunan etikete dokunarak sahip olduğu harita bilgisini telefonunuzun ekranında kolayca görebilirsiniz. Bu ve daha bir çok örneği NFC farklıyla elde edersiniz.

NFC' nin Kurumsal Yararları Nelerdir ?

NFC işyerlerine daha hızlı ve güvenli bir ödeme hizmeti sunar. Kredi kartı gibi fiziksel araçları müşterilerin taşımalarına gerek kalmadan, mobil cihazları sayesinde ödeme yaptırır. Aynı zamanda kurumlar müşterilerinin yine ekstra kart, bilet taşımadan mobil cihazları sayesinde çeşitli hizmetleri kolayca sunma imkanı sağlar.

NFC Sadece Akıllı Telefonlar için midir ?

Hayır. NFC etiketini okuyabilen her cihaz için kullanılır.

Mevcut Akıllı Telefonum NFC' yi Desteklemiyor. Yine de Kullanabilir miyim ?

Evet. NFC, SIM kartlar ve SD kartlar içinde genişletilmiş bir teknolojidir. Bu kartlardan bir tanesini elde ettiğiniz takdirde, akıllı telefonunuza yerleştirdiğiniz anda NFC' yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartı çıkarmadığınız müddetçe NFC hizmetinden faydalanabileceksiniz.

NFC Teknolojisinde Bilinen Standart Kurumlar Nelerdir ?

NFC Standartları ISO/IEC, ETSI, ve ECMA tarafından yayımlanmaktadır.
There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.