www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

NFC MOBIL ODEME SISTEMI

Last update: 6/17/2014 10:12:00 AM

Yazan:Fatih KABAKCI

Yakın alan teknolojisi geçmişte evrim geçirmiş mobil ve temassız ödeme sistemlerinden türeyen temassız mobil ödemenin bir formudur. Bu iki teknolojik akım da NFC ile birlikte yeni bir boyut' a ulaşmıştır. Yazının bu bölümünde, bu teknolojilerin nasıl başladığı, nasıl geliştiği ve bugünlere nasıl geldiği açıklanmaya çalışılacaktır

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler temassız ödemelerde zorunlu sistemler değildir. Orjinalde mobil ödemeler ve diğer mobil servisler, mobil bankacılık gibi text mesajlarına güvenerek işlemlerini tamamlarlar. Bir çok şirket ilk başta müşterileri için metin mesaj servisleri ile hizmet sunarken, daha sonrasında müşterilerden mesaj alıp vermek yerine uygulamalarını temassız ödeme sistemlerine geçirmektedir.

Mobil ödeme sisteminin ilk reel örneği 1997 yılında Coca Cola firması tarafından ortaya çıkarılmıştır. O yılda Coca Cola otomatlarına, kullanıcıların mobil telefonları ile alışveriş yapabildiği sistemi geliştirmişti. Müşteriler otomata bir metin mesajı göndererek, makineden istediklerini alıyordu. Yine aynı yılda ilk mobil bankacılık sistemini getiren de Merita Bankası olmuştu. Merita, banka hesap hareketleri için müşterilerden gelen metin mesajlarını kabul ediyordu.

Temassız Ödemeler

RFID teknolojisini kullanarak ödeme yapan herhangi bir cihaz, temassız ödeme sistemini kullanır. Bu cihazın temassız ödeme sistemlerinde en sık kullanılan mobil telefon olmasıda gerekmez. Cihazın içerisine gömülen bir anten ve bir çip, müşterilerin temassız ödeme yapmaları için yeterli olacaktır. Temassız ödeme sistemlerindeki güvenlik riski, bir kredi kartının güvenlik riskiyle aynıdır. Sahtekarlıkları önleyecek hukuk kuralları, oluşturulan güvenli iletişim kanalları ve kodlanan şifreli bilgiler, kredi kartı ve PIN numaralarının gönderilmesi için kullanılır. Özellikle yüksek bütçeli alışverişler için kullanıcılardan istenen doğrulama şifreleri, alışveriş hareketinin hırsızdan gelmediğinden emin olmak için gerçeklenir. Tipik olarak temassız ödeme sistemleri hızlıdır, çünkü PIN numarası ve bir imzaya gerek duymaz.

Böylece kullanıcıların daha hızlı ve kolay alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Temassız ödeme sistemlerinin ilk reel örneği 1997 yılında Hızlı Öde sistemi ile ortaya çıkmıştır. Mobil Gaz istasyonu müşterilerine anahtar halka şeklinde bir temassız ödeme cihazı sunmuştur. Müşteriler gaz pompasındaki etiketli kare alanına kartlarını yaklaştırarak hızlıca ödeme yapmışlardır. Bugün ExxonMobil firması hala bu servisi müşterilerine sunmaktadır.

Dünyada Ödeme Sistemlerinde Kullanılan NFC Akımları

NFC gelişmiş bir konsepte sahip olmasına rağmen, teori de gerçekten kullanılabilirliği konusunda Dünyanın sayılı kurumları tarafından çeşitli örnekler vardır. Google, PayPal, MasterCard ve çeşitli diğer ödeme sistemlerine sahip kurumlar NFC testlerini geliştirmeye devam etmektedirler.

MasterCard PayPass

Google Wallet ile birlikte çalışan bir temassız ödeme sistemidir. PayPass kredi kartları için geliştirilmeye ve uygulanmaya başladıktan sonra, kart sahipleri bilgilerini akıllı telefonlarındaki Google cüzdanlarına taşımaya başladılar. Bu kişiler NFC' yi kullanarak mobil ödeme sistemlerini kullanmaya başlamışlardır.

Google Wallet

Google Wallet, PayPass kredi kartları için kullanılan tek ödeme sistemidir. Gelecekte bir çok kurumun NFC yeteneklerini kullanarak bu gibi temassız ödeme sistemlerine geçmesi ön görülmektedir.

PayPal

PayPal NFC' yi kullanarak, kullanıcıların akıllı telefonlarını birbirlerine temassız yaklaştırarak, para transferleri ve ödeme yapmalarını sağlamaktadır.

Visa

Visa da, yine aynı şekilde NFC teknoloji konusunda çalışmalar yapmaktadır. Kredi kartı okuyucuları için NFC okuyucuları tasarlamaktadır.

Nokia

Nokia NFC mobil ödeme sistemlerini ilk kullanan mobil cihaz üretmiştir.

iPhone

iPhone' de bandwagon ile NFC mobil ödeme sistemleri için daha fazla servis sağlamaktadır.

NFC Mobil Ödeme Sistemi Uygulaması

NFC Mobil Bakiye 1.0 adı altında gerçekleştirilen mobil uygulamada ilk olarak kullanıcı sisteme kaydolur. Bu kayıt işlemi içerisinde Telefonun RFID bilgisini, kendisinin adı ve soyadını, ön tanımlı bakiyesini, toplam bakiyesini, telefon numarasını ve şifre bilgilerini sunucuya gönderir. Kullanıcı sunucuya bir kez kaydolduktan, uygulamaya resetlemediği sürece, mobil uygulama bir daha kayıt işlemini sormayacaktır. Kullanıcı bu dakikadan sonra alışveriş işlemlerini mobil telefonu ile yapacak konuma gelmektedir. NFC Mobil Ödeme Sistemi 1.0 adı altında gerçekleştirilen uygulamada ilk olarak kullanıcı mantıksal olarak markete giderek alışveriş yapmaktadır. Süpermarket içerisinde bir takım ürünleri aldıktan sonra akıllı kasaya gider. Market yazılımı ilk olarak bir hoşgeldin mesajı ile kullanıcıyı karşılar. Bu ekranda grafiksel olarak bir sepet animasyonu oynamaktadır. Kullanıcı ekranın ortasında bulunan butona bastığı anda alışverişi başlatmış olur. İkinci ekranda sistem kullanıcıdan almış olduğu ürünlerini okutmasını bekler. Kullanıcı ilk ürünü barkod okuyucuya okuttuktan sonra alışveriş ekranı çıkar ve diğer ürünlerini okutmaya devam eder. Bu şekilde kullanıcı tüm ürünlerini kasada geçirdikten sonra, ' Alışverişi Tamamla ' butonuna basar ve ödeme sayfasına aktarılır.

Ödeme sayfasına aktarılan kullanıcı, uygulama tarafından NFC okuyucuya mobil telefonun yaklaştırılmasını ister. Mobil telefonunu NFC okuyucuya yaklaştıran kullanıcı, okuyucu ile telefonu arasında iletişim başlatmasını sağlar. NFC okuyucu mobil telefonun UID bilgisini alarak kullanıcının bakiyesini kontrol eder. Şayet bakiye yeterli ise kullanıcı tarafından belirlenen ' ön tanımlı bakiye ' bilgisini değerlendirir. Şayet alışveriş tutarı bu ön tanımlı bakiyeden küçük ise, sistem kullanıcıya şifre sormadan alışveriş işlemini gerçekleştirir. Eğer alışveriş tutarı kullanıcının ön tanımlı bakiyesinden büyük ise, sistem kullanıcıya bir doğrulama mesajı göndererek kullanıcıdan şifresini göndermesini bekler. Kullanıcı 30 saniye içerisinde şifresini gönderdiği takdirde sistem alışverişi onaylar ve gerekli meblağ tutarını düşerek alışverişi tamamlamış olur.

NFC Mobil Ödeme Sistemi Uygulamasını görmek için tıklayınız
There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.