www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

BIR DIZIDE VERI MIKTAR YOGUNLUGU(FREKANS DEGERI)

Last update: 2/29/2012 9:56:00 AM

Yazan ve Cevaplayan:Fatih KABAKCI

Bu soru 12.12.2010 tarihinde glck adlı kullanıcı tarafından sorulmuştur.

Gelen Soru: mrb kullanıcıdan girlen sayının hangi sayının birden fazla girildiğini bulan kodu nasıl yazabilirim. bunu oyun prog.girilen sayıdan rakamları aynı old. hata vermesi ve hangi sayıdan 1 den fazla yazıldığı gösteren satırda kullanacağım.
teşekkürler.

Verilen Cevap:

Surekli karsılasılan sorgu problemlerden bir tanesi veri miktar yogunlugunun belirlenmesidir.Ornegin anket sistematigi.Bir anketin icerisinde bulunan herhangi bir sorunun,kac kişi tarafından cevaplandırıldıgı,hatta verilen cevaplar icerisinden en çok hangisinin verildigi veya bu adedin nekadar oldugu gibi sorular programcılıkta geniş yer almaktadır.Yukarıdaki soru da bu soruya cok benzerdir ve aynı mantıkta anlatmaya calısacagım.

Soruda hangi sayının veya sayıların birden fazla girildigi sorulmaktadır.Boyle durumlarda işaretci(pointer) ve dizi(array) kavramı on plana cıkmaktadır.Kullanıcıdan surekli sayılar alınırken,ote yandan kullanıcının aynı sayı girmiş mi ? girmiş ise hangi sayıdan kac adet girmiş gibi sorular merak edilebilir.Burada kullanıcıdan alınan sayılar bir işaretcide tutulacaktır.(Dizide de tutulabilir,ancak kullanıcının kac adet sayı girecegini bilemedigimiz icin,sayıları bir gostericide tutmak iyi bir fikir olacaktır).Istemci,her sayı girdiginde sistem tarafından girilen sayının varlıgı kontrol edilecektir.Eger boyle bir sayı var ise sadece adedi arttırılacak olan sayı,veri kumesine eklenmeyecektir.Şayet girilen sayı daha onceden girilmemiş ise,işaretcinin kuyruguna eklenerek veri girişine devam edilecektir.(Bizim sorumuzda girilen veri -1 olana kadar devam edecektir).Girilen degerlerin varlıgı veya yoklugunu bir bayrak(flag) degiskeni ile kontrol edebiliriz.Ornegin daha onceki girilen bir sayı ile aynı sayı girildinde flag 0 olacaktır.Kullandıgımız bu flag degiskeni 1 oldugu zaman veri girişine izin verilecektir.Yukarıda anlatılan bu algoritmayı koda dokecek olursak,kodun C programlama dilindeki karsılıgı asagıdaki gibi olacaktır.
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main() {

int girilenSayi=0,count=0,i,flag=1;
int *sayici=(int *)malloc(sizeof(int));
int *head=sayici;
int dizi[20]={0};
while(girilenSayi!=-1) {
printf("Lutfen sayilar giriniz(cikis -1):");
scanf("%d",&girilenSayi);
sayici=head; // pointer zincirini basa al
for(i=0;i<count;i++) {
if(*sayici==girilenSayi) {  
dizi[i]++;
flag=0;
break;
}
sayici++;
}
if(flag) 
if(girilenSayi!=-1) {
*sayici=girilenSayi;
count++;
}
flag=1;
}
sayici=head;
for(i=0;i<count;i++) {
printf("%d sayisindan %d adet var\n",*sayici,dizi[i]+1);
sayici++;
}
getchar();
return 0;
}
Başarılar
There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.