www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

C PLUS DA INSERTION ve EXTRACTION OPERATORLERI

Last update: 3/4/2012 11:09:00 PM

Yazan ve Cevaplayan:Fatih KABAKCI

Bu soru Chip Online sayfasında 27.12.2010 tarihinde censez41 adlı kullanıcı tarafından sorulmuştur.

Gelen Soru: cout << "isminiz nedir \n";
cin >> s;
1.program satırlarındaki "<<" ve ">>" sembollerinin anlamamı nedir

Verilen Cevap:

Sola kaydirma (left shift) ve saga kaydirma (right shift) operatorlerinin işlevleri dısında,C++ programlama dilinin I/O sistemi << (Giriş-insertion) ve >> (Çıkış-extraxtor) akımları ile çalışmaktadır.Bu akımlar herhangi bir sistem içerisinde bilgi üreten ve bilgi alan sanal aygıtlardır.Herhangi bir sistem ile çalışması sebebiyle C++'ın bu I/O akım aygıtları,geleneksel C programlama dili printf() ve scanf() fonksiyonlarına gore çok daha gelişmiştir.Ornegin bir disk icin veya bir yazıcı icin farklı arabirim uzerinde işlem yapılmasına gerek yoktur,bu sayede C++ programcıları aynı arabirim uzerinde giriş-çıkış işlemlerini rahatlıkla gercekleştirebilirler.Bilgi akışı belirtilen bu akımlar icerisinde,sistemin tampon bellek denilen bir alanda depolanması ile sırasıyla input-output işlemlerini gercekleştirir.

Bir C++ programı calısmaya basladıgında onceden tanımlı 4 akım kendiliginden calısmaktadır.

cin ve cout sırasıyla bilgi alan ve bilgi gonderen akımlar olarak tanınır.Ayrıca standart hata akımı olarak adlandırılan cerr ve on bellekli cerr olarak adlandırılan clog akımlarıda yine çıkış akımları grubunda yer almaktadırlar.

Veri tipine baglı olmaksızın(string,int,double,...) bu akımlara gonderilen veriler otomatik olarak tampona baglanarak işlemlerini gercekleştirir.Hatırlanacagı gibi C programlama dili icerisinde kullanılan printf("%s",mesaj) fonksiyonunda cevrim karakterleri bulunmakta idi.C++ daki gelişmiş bu akımlar sayesinde,cevrim karakterlerine gerek duyulmaz.Ote yandan bir scanf("%d",er) fonksiyonu ile bir degiskenin degeri okunurken,degiskenin basında alınan adres operatoru burada gecerli degildir.Bu durum yine otomatik akım sistemi sayesinde gercekleşmektedir.
There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.