www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

ECLIPSE JDBC SURUCU KONFIGURASYONU

Last update: 3/10/2015 6:15:00 PM

Yazan:Fatih KABAKCI

Java ile Eclipse üzerinden Sql Server veritabanı bağlantısı yapmak için öncelikle Microsoft tarafından sağlanan sürücü içindeki .jar ve .dll dosyalarını projenizin build path özelliğine bağlamanız gerekmektedir. Yazı içerisinde kullanılan örnek işletim sistemi windows 64 bit olarak seçilmiştir. Ancak anlatılan tüm adımlar diğer işletim sistemlerinde de kullanılabilir. Aşağıdaki Eclipse üzerinde Sql server veritabanına bağlantı işlemleri için gerekli adımlar açıklanmaktadır.

  1. - Sürücünün indirilmesi
  2. - Kullanılacak .jar dosyasını Eclipse üzerinde projenize bağlanması
  3. - .jar dosyasının kullandığı .dll dosyasını yine Eclipse üzerinde projenize tanıtılması.

Sürücünün İndirilmesi

Sql Server JDBC sürücüsü Microsoftun resmi sitesinden indirilebilir http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?displaylang=en&id=11774. İndirilen dosya aşağıdaki gibidir.


Eclipse projelerinde kullanılacak olan dosyalar .jar ve auth dizini altında bulunan .dll uzantılı dosyalardır. Bu yazıda kullanılan jar dosyası olarak sqljdbc4.jar ve bu jar dosyasının kullandığı dll olarak da auth/x64/sqljdbc_auth.dll dosyası kullanılmıştır.

sqljdbc4.jar

sqljdbc_auth.dll

İndirilen sql server jdbc sürücüsü içerisindeki bu iki dosya, Eclipse projesine tanıtılmak için kullanılacaktır.

sqljdbc4.jar Konfigurasyonu - Configure Build Path

Eclipse üzerinde Project->Right Click->Build Path->Configure Build Path seçiniz. Karşınıza aşağıdaki ekran paneli çıkacaktır.


Projenize bir jar veya library eklemek için sağ tarafta bulunan butonları kullanabilirsiniz. Şayet proje içerisinden bir Jar veya library eklemek isterseniz Add JARs ve Add Library.. butonlarını kullanın. Eğer disk üzerinde harici bir yer de bulunan jar dosyalarınızı eklemek isterseniz Add External JARs butonunu kullanın. Bir şekilde jar dosyasını ekledikten sonra, jar dosyasının hemen solunda bulunan oku genişletin.


Jar dosyasının kullandığı library dosyalarını tanıtmak için, Native Library Location seçerek edit butonuna tıklayın.


Karşınıza aşağıdaki ekran paneli gelecektir. External Folder ile disk üzerinde harici bir library, ya da workspace ile proje içerisinde sakladığınız bir library dosyasını ekleyebilirsiniz. Library dosyasını bir şekilde ekledikten sonra OK butonuna basın.


Bu noktadan itibaren indirilen JDBC sürücüsü kullanılabilir. Eğer sistem üzerinde varsayılan olarak library yükleme yapılmasını isterseniz, indirdiğiniz library dosyalarınızı işletim sisteminizin sistem dosyası içerisine koyun. 32 bit veya 64 bitlik library dosyaları olması halinde System32 veya SysWOW64 dosyalarına ekleyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, kullandığınız sqljdbc_auth.dll dosyasını Eclipse projenize tanıtmak zorunda kalmazsınız. Ancak yukarıdaki anlatılan yöntem genelde daha sağlıklı olarak bilinir.

There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.