www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

JAVA COLLECTION FRAMEWORK(JCF)

Last update: 10/3/2014 6:31:00 PM

Yazan:Fatih KABAKCI

Java programlama dili ilk sürümünden itibaren gelişmeye hızlıca devam etmiştir. Her yeni JDK sürümleri ile kendine bir çok yeni özellik ekleyen Java, koleksiyon mimarisi ile modern java programlama akımının temelini oluşturmuştur.

Java Koleksiyon Mimarisi (Java Collection Framework) bir takım tasarım paternlerini, yazılım problemlerini, temel bilgisayar sistemlerinde kullanılan semaforları, java perspektifi ile modelleyerek bu problemlere ve davranışlara kolay çözümler sunar. Örneğin bir bağlı listeye ihtiyaç duyduğunuzda, JCF Queue ve JCF Deque arabirimlerini uygulayarak, veya hali hazırda var olan JCF LinkedList sınıfı ile problemlerinize kolay çözümler getirebilirsiniz. Bunun için ayrıca bir bağlı liste sınıfı yazmanıza gerek kalmaz. Öte yandan Matematik ve Bilgisayar Biliminde de yer alan Kümeler, Hash datalar, Ağaçlar gibi yapıları da Java Koleksiyon Mimarisi ile modelleyerek verilerinizi yönetebilirsiniz.

Java Koleksiyon Mimarisi (Java Collection Framework) modern java programlamanın temelini oluşturmaktadır. Özellikle Java Jenerik Mimarisinin de JDK 'ya eklenmesi ile JCF mimarisinin gücü daha da artmıştır. Çalışma zamanı tip güvenliği, okunabilir sınıf modelleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. JCF, jenerikler ile verilerinizi çok daha esnek, taşınabilir ve kolay yönetebilme imkanı sağlar.

Java Koleksiyon Mimarisi standart java.util paketinde tanımlanmıştır ve temelde 3 yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılardan sık kullanılan çeşitli örneklerde aşağıda açıklanmaktadır.

Bunların dışında Eşlemeler (Map) gibi destekçi sınıflar ile JCF mimarisini oluşturmaktadır.

Özetle koleksiyon mimarisi, bir takım problemlere getirdiği esnek çözümler ile verilerinizi kolaylıkla depolama ve yönetme imkanı sağlar. Buradaki esnek çözümleri tasarım kurallarına ve paternlerine dayanarak gerçekleştirir. JCF modern java programlarının standardını ve temelini oluşturur.

There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.