www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

JDBC SURUCU TIPLERI

Last update: 3/5/2015 11:24:00 PM

Yazan:Fatih KABAKCI

JDBC(Java Database Connectivity - Java Veritabanı Bağlanabilirliği), farklı veritabanı üreticileri(database vendors) tarafından ortaya çıkarılan veri tabanı yönetim sistemlerine(dbms) tek bir arabirimden bağlanarak, ilgili veritabanlarına SQL ifadeleri göndermeyi amaçlayan standart bir Java teknolojisidir. JDBC bu işi, 4 farklı kategoride tanımlanmış sürücüler yardımıyla gerçekleştirir. Her bir sürücü, veritabanı üreticisi tarafından sağlanır. Örnek olarak Microsoft JDBC Drivers 4.1 and 4.0 için, Mysql Connector/J 3.1.14 için vendor adreslerinden bu sürücüler elde edilebilir.

JDBC teknolojisi 4 adet farklı sürücü tipinde tanımlanır.

Tip1 - JDBC/ODBC Sürücüsü

Bu sürücü tipinde, JDBC aldığı sql ifadelerini ODBC(Open Database Connectivity - Açık Veritabanı Bağlanabilirliği) çağrılarına dönüştürerek veritabanına iletir. Microsoft Access veritabanına bu tip bir jdbc sürücüsü kullanılarak erişilebilir. Geliştiriciler java ile yazılmamış ODBC sürücüleri kullandığı için taşınabilir(portable) bir istemci yapısından uzaklaşır. Ayrıca JDBC' nin ODBC çağrı dönüşümleri performans kayıplarına neden olur. Tip1, en yavaş sürücü tipi olarak adlandırılır.

JDBC Type 1

Tip2 - Native API Sürücüsü

Bu sürücü tipinde, üretilen sql çağrıları, belirli bir veritabanı için tasarlanmış native bir API sürücüsü üzerinden veritabanına iletilir. Native API olması, yine taşınabilirliği sınırlı kılar. Hatırlanacağı üzere, native olan bir kod, belirli bir CPU için yazılmış emir kümesidir(instruction set). Burada da belirli bir veritabanı için yazılmış bu API, veritabanı değiştiği takdirde değişmek zorunda kalacaktır. Dolayısıyla taşınabilirlikten uzak olur. Bu sürücüye örnek olarak Oracle' ın OCI(Oracle Call Interface) istemci sürücüsü verilebilir.

JDBC Type 2

Tip1 ve Tip2 sürücüleri için önemli bir ayrıma değinmekte fayda vardır. JDBC API' nin veritabanı sistemlerinden bağımsız bir arabirim olduğu unutulmamalıdır. Taşınabilirlik problemleri, yalnızca sürücü kaynaklı, bu da farklı veritabanı ürünlerinin olmasına bağlıdır. JDBC API kullanılarak yazılan kod hep aynıdır. Sadece veritabanına erişim için kullanılan sürücüler taşınabilir olmayabilir.

Tip3 - Middleware Sürücüsü

Bu sürücü tipinde, tamamen java programlama dilinde yazılmış, ağ üzerinden middleware sunucu kullanılarak veritabanına erişilir. Sunucu tarafında kullanılan tip 3 sürücü tipi, veritabanından bağımsız taşınabilir bir yapı sağlar.

JDBC Type 3

Tip4 - Pure Java Sürücüsü

Bu sürücü tipinde, tamamen java programlama dilinde yazılmış bir sürücü kullanılarak veritabanına erişilir. Java DB, Microsoft JDBC Driver for SQL Server buna birer örnektir. İstemciler tip4 saf java sürücüsü sayesinde doğrudan veritabanlarına erişebilmektedir. Bu sayede sql çağrıları JDBC sürücüsüne göre dönüştürülmeden doğrudan veritabanına iletildiği için performans sağlanır.

JDBC Type 4
There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.