www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

LINUX ALIAS KOMUTU

Last update: 4/27/2015 11:22:00 PM

Yazan:Fatih KABAKCI

Linux, kullanıcılarına istedikleri isim ile iş yapabilen komutlar yaratmaya izin verir. Kullanıcılar kendi komutlarını yaratarak, bazı tekil veya toplu işleri tek bir komut altında yapabilir. Bunun anlamı Linux sisteminde bir alias komutu ile programlama yapabileceğinizdir. alias' ın temel amacı sizin verdiğiniz bir isimle belirli işleri yapmaktır. Komutu daha iyi anlamak için aşağıdaki örneği inceleyelim.

/usr > pwd
/usr

/usr > cd bin; echo "Fatih"; pwd; 
Fatih
/usr/bin

Yukarıdaki örnekte mevcut dizin /usr dizinidir. ; operatörleri ile sırasıyla 3 adet komut çalıştırılmıştır. Bunlar ilk olarak mevcut dizini /usr/bin e geçiren cd, daha sonra konsol ekranına Fatih basan echo ve son olarak da mevcut dizini yine ekrana basan pwd komutudur. Bu komutlar alias ile tek bir komut altında çalıştırılabilir.

> alias alfa='cd bin; echo "Fatih"; pwd;'
> alfa

Fatih
/usr/bin

Komut aşağıdaki formatta tanımlanır.

alias alias_name='alias_value'

Sisteminiz üzerinde hali hazırda kayıtlı olan tüm alias' ları listelemek için aşağıdaki şekilde alias yazmanız yeterlidir.

> alias

Bir aliası silmek için unalias alias_name komutu kullanılır.

> unalias alfa

alias ile bazen çok uzun uzadıya yazdığınız komutları kısaltmakta çok kullanışlı olmaktadır. Böylelikle kopyala-yapıştır zahmetine bile girmeden komutların akılda kalması çok kolaylaşacaktır.

There has been no comment yet

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.