www.fatihkabakci.com

Personal Website and Computer Science TUR EN

SQL SERVER DOSYA SISTEMI

Last update: 10/28/2012 5:31:00 PM

Yazan:Fatih KABAKCI

Sql Server veritabanlarını ve içerisindeki nesne ve verileri saklarken bir dosya sistemi kullanır.Verileri hem saklamak hem de gözlemlemek konusunda başarılı bir yol izleyen Sql Server 3 farklı dosya sistemini tasarlamıştır.Primary,Secondary ve T-Log olan bu dosyalar farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilmiştir.Aşağıda her bir dosyanın açıklaması verilmektedir.
  • Primary File(Birincil Dosya),veritabanı nesnelerinin ve verilerinin saklandığı dosya sistemidir.Bir veritabanı aksi belirtilmediği müddetçe verilerini ve nesnelerini bu dosya sisteminde saklar.Her veritabanında olmazsa olmazdır ve en az 1 adet bulunur.Dosyaları ise .mdf(Primary Database File) uzantılıdır.
  • Secondary File(İkincil Dosya),veritabanı performansını arttırmak amacıyla,veritabanı nesne ve verilerini farklı disk sürücülerine yayarak saklanan dosya sistemidir.Oluşturulması zorunlu olmayan bu dosya,.ndf(Non Primary File) uzantısını kullanır.
  • Transaction Log File(İşlemler Dosyası),veritabanı hareketlerini kaydeden dosya sistemidir.Özellikle veritabanı recovery(kurtarma) işlemleri için kullanılan log dosyaları,veritabanı içerisinde yapılan her hareketi kaydeder.Örneğin x adlı kullanıcı şu saatte sunucuya login olmuştur gibi bilgiler log dosyasında yer alır.Transaction Log .ldf(Log Data File) dosya uzantısını kullanır.
Bir dosya grubu yaratmadan oluşturduğunuz veritabanları en az 1 primary data file ve transaction log file dosyalarını içerir.Aşağıda Sql Server Sistem Veritabanları'nın .mdf ve .ldf dosyalarının diskteki görüntüleri verilmektedir.


MemberCommentDate:
Fatih KABAKCI
Veritabani yoneticileri, ve gelistiriciler bu dosyalarinin olusturulmasi ve takibini saglamakla beraber, sunucu uzerindeki 
web servisler bu dosyalara yazma/okuma islemleri yaparlar.Birincil dosya sizin olusturdugunuz ana veritabani 
nesnelerini icerir(tablo, prosedur, kayitlar vs). Ikincil dosya sistemi performans endisesiyle gelistirilmis bir yontemdir. 
Ornegin, bir dosya grubunuz olsun grupA. data1.ndf, data2.ndf, data3.ndf dosyalarini ise 3 farkli veri diski uzerinde 
olusturulmus veri parcalari olarak kabul edin.grupA uzerinden gelen tablo sorgulari, bu ndf uzantili dosyalar uzerinde 
dagitilacaktir. Bu sayede amac performansi arttirmak olur.Islemler dosyasi, log dedigimiz olaylari tutar.

Basarilar,
Fatih

6/1/2020 2:27:00 PM
guest
sql server dosya sistemi tam olarak neler için kullanılır kimler kullanır tam anlayamadım açıklar mısınız?

kowalski5/31/2020 9:38:00 AM

Name:


Question/Comment
   Please verify the image
The Topics in Computer Science

Search this site for

 

Software & Algorithms

icon

In mathematics and computer science, an algorithm is a step-by-step procedure for calculations. Algorithms are used for calculation, data processing, and automated reasoning.

Programming Languages

icon

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. It can be used to create programs to control the behavior of a machine. Java,C, C++,C#

Database

icon

A database is an organized collection of data. The data are typically organized to model aspects of reality in a way that supports processes requiring information.

Hardware

icon

Computer hardware is the collection of physical elements that constitutes a computer system. Computer hardware refers to the physical parts or components of a computer such as the monitor, memory, cpu.

Web Technologies

icon

Web development is a broad term for the work involved in developing a web site for the Internet or an intranet. Html,Css,JavaScript,ASP.Net,PHP are one of the most popular technologies. J2EE,Spring Boot, Servlet, JSP,JSF, ASP

Mobile Technologies

icon

Mobile application development is the process by which application software is developed for low-power handheld devices, such as personal digital assistants, enterprise digital assistants or mobile phones. J2ME

Network

icon

A computer network or data network is a telecommunications network that allows computers to exchange data. In computer networks, networked computing devices pass data to each other along data connections.

Operating Systems

icon

An operating system is software that manages computer hardware and software resources and provides common services for computer programs. The OS is an essential component of the system software in a computer system. Linux,Windows

Computer Science

icon

Computer science is the scientific and practical approach to computation and its applications.A computer scientist specializes in the theory of computation and the design of computational systems.